- PRIJMITE OD NÁS POMOCNÚ RUKU
Odpadové hospodárstvo, EMS audit, manažment rizík ...
- venujeme sa auditom od roku 1994
- skúsenosti s vyhľadávaním nedostatkov a ich riešením
- nezaujatosť
- nezaťaženie vlastných zamestnancov
- garancia výsledkov
INFOSERVIS - Zákon o odpadoch je v druhom čítaní
Zákon o odpadoch z dielne Ministerstva životného prostredia SR posunuli poslanci Národnej rady SR do druhého čítania. Nový zákon prichádza po 13 rokoch platnosti toho súčasného a do oblasti odpadového hospodárstva má zaviesť viacero zmien. Cieľom je zvrátiť nepriaznivý stav, keď na skládkach končia až tri štvrtiny komunálneho odpadu. Právna norma má ľudí naučiť separovať, recyklovať a posunúť Slovensko k modernej, čistejšej Európe. Zákon začiatkom decembra v rámci tzv. vnútrokomunitárneho pripomienkového konania odobrila aj Európska komisia. Po schválení parlamentom by mal zákon nadobudnúť účinnosť v januári 2016.
Návrh zákona zavádza tzv. rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za výrobok od jeho výroby až po jeho spracovanie ako odpadu. Znamená to, že výrobcovia budú zodpovedať za recykláciu a spracovanie vlastných výrobkov. Platí to napríklad pre výrobcov alebo dovozcov elektrozariadení, vozidiel, pneumatík, akumulátorov, ale aj papiera, plastov alebo skla. O vytriedený odpad sa majú postarať novovytvorené Organizácie zodpovednosti výrobcov. Obce budú po uzavretí dohody s organizáciami povinné platiť len za vývoz zmiešaného komunálneho odpadu, čo by ich podľa ministra malo motivovať k dôslednému triedeniu odpadu.
Zákon počíta so zrušením Recyklačného fondu. Funkcie fondu prejdú na výrobcov a na štát. Takisto sa sprísni systém výkupu kovov od fyzických osôb. Zberniam pribudne povinnosť uskladniť kovy na sedem dní na tzv. monitorovacom priestore, ktorý je monitorovaný kamerovým systémom. Zberne budú využívať len váhy s platným certifikátom o ich ciachovaní. Vyplácanie osôb, ktoré kov do zberne prinesú, bude fungovať len formou prevodu na bankový účet alebo pomocou peňažného poukazu, nie v hotovosti. Ministerstvo si od týchto opatrení sľubuje pokles trestnej činnosti spojenej s výkupom kovov.
Nový zákon má tiež účinnejšie bojovať proti čiernym skládkam. Tých je podľa ministerstva oficiálne na Slovensku približne okolo 2 500, neoficiálne však až 7 000. Štyridsať percent sumy, ktorú občan zaplatí za uloženie odpadu na legálnej skládke, pôjde do Environmentálneho fondu. Tieto peniaze budú potom určené na likvidáciu čiernych skládok. Boj proti čiernym skládkam ostane podľa návrhu zákona v kompetencii obcí, keďže sú podľa ministerstva na túto úlohu najpovolanejšie. Zároveň má zákon v boji proti čiernym skládkam posilniť kompetencie polície. Ak výška škody pri čiernej skládke presiahne 266 eur, začne polícia konať v zmysle trestného zákona. Pokuta pre tých, ktorí nelegálne uložia odpad na čiernej skládke, sa má tiež zvýšiť z doterajších 160 eur na 1 500 eur. Ak zákon schváli parlament, mal by nadobudnúť účinnosť 1. januára 2016.
Zákon už dávnejšie podporila Únia miest Slovenska. Podľa generálneho sekretára Únie Mariána Minaroviča zákon má ambíciu principiálne riešiť závažné nedostatky odpadového hospodárenia a finančne odbremeniť mestá a obce, keďže starosť o vytriedený odpad prejde na výrobcov a dovozcov.
zdroj: enviro.sk
Kontaktné údaje
Environmentálne služby Trnava s.r.o.
Adresa: Štúrova 38, Trnava 917 01
Konateľ: Ing. Emília Gábor
Mobil: +421 (904) 630 626
E-mail: kontaktný formulár
ems.gabor@gmail.com
Sídlo firmy: zobrazenie mapy
DIČ: 2022649574
výpis z OR
- IRCA EMS Auditor ISO 14001
- IRCA OHSAS Auditor ISO 18001
- Potvrdenie o priemyselnej bezpečnosti
- Osvedčenie MŽP SR
- Osvedčenie bezpečnostného technika
- REACH
- ISO 9001